Боротися з аутизмом можна грою

В КЗ «Центр соціальної реабілітації (денного перебування) дітей-інвалідів Кіровської районної м. Кіровограда раді»  найбільш доцільною формою роботи з дітьми-аутистами, вважається ігротерапія. За допомогою гри стан такої дитини покращується. Але питання: як  же підступитися до аутичної дитини?
Головна мета ігротерапії, яку практикують спеціалісти Центру – створити такі взаємовідносини з дитиною, в яких вона буде відчувати себе в безпеці настільки, що зможе довіряти людям.
Будь-яка гра, особливо ролева, наприклад, за мотивами казок, сприяє соціальній адаптації дитини.Аутична дитина сама організовує свою «гру» і не терпить, щоб до неї хтось приєднувався. Тому  важливо не тільки стати партнером у грі, але і вводити власні елементи гри, а потім і нові ігрові сценарії. Наприклад, під час занять дитина махає руками і говорить «А-а-а», психолог чи педагог починає повторювати ті ж звуки і дії і в той момент, коли дитина зверне свою увагу, каже «А-а-м», імітуючи при цьому страву зі своїх рук. Завдяки допомозі спеціаліста мама через якийсь час сама починає розуміти принцип включення в «гру» дитини, введення свого сценарію. Через таке «втручання» розширюється розуміння дитиною світу людей і предметів. Крім того, в процесі ігрової психотерапії у дитини викликаються нові форми переживань, накопичуються та розвиваються прийоми спілкування з однолітками, напрацьовуються нові форми ігрової та реальної діяльності.
Педагоги центру розробили цикл занять з дітьми. Вони проводяться один раз в тиждень по півтори години. Свобода обмежується простором, на якому проводяться заняття. Діти самі можуть обирати – грати їм чи ні в запропоновані ігри, або брати участь у них частково,  залежно від бажання й відчуття комфорту. Наприклад, якщо дитина не готова піти від дорослого, то він може ціле заняття простояти в «колінах» у мами чи бабусі або, як було у нас в одній з груп, пролежати на килимі стільки, скільки потрібно йому самому, дивлячись на те як розважаються інші – і так до тих пір поки йому не захочеться в чомусь брати участь.
На заняттях для дітей-аутистів хороводять, проводять сенсорні, ритмічні, сюжетно-рольові ігри (за правилами). Діти торкаються одне одного, а це вже взаємодія. Ігри можуть бути динамічними, наприклад біг під музику, танці в парі. Аутисти звикають, що в групі може бути радісно й цікаво.
Для деяких аутичних дітей, що мають розлад аутистичного спектру в результаті упереджень, які існуюють у нашому суспільстві, обмежено коло спілкування з однолітками. На ігротерапевтічних заняттях такі діти отримують можливість спілкуватися. Ці заняття, які проходять в Центрі, забезпечують прийняття дитини такою яка вона є, побачити просто дитину, а не її захворювання. Ці заняття, як показує практика, підвищують ініціативність, самостійність, також у дитини активізується комунікабельність.
Через гру дитина знайомиться з поведінкою та взаємовідносинами дорослих людей, які стають зразком для його власної поведінки, а тому дитина отримує навички для спілкування.
Діти з аутизмом готові цікавитися, підтримувати й приймати інших дітей. У нашій практиці були випадки емоційних прихильностей дітей одне до одного. Їхня дружба показувала приклад іншим і налаштовувала спілкування між іншими дітьми з цією проблемою.