Вчасне реабілітаційне втручання – запорука успішного розвитку дитини-інваліда

Незважаючи на досягнення перинатальної медицини, кількість інвалідів з дитинства не зменшується, а має певну тенденцію до зростання. Центр соціальної реабілітації (денного перебування) дітей – інвалідів Кіровської районної у м. Кіровограді ради ( далі Центр)  надає послуги реабілітацїі дітям-інвалідам віком від 2 до 18 років. Особливу  увагу спеціалісти Центру приділяють ранній соціально-побутовій та психолого-педагогічній реабілітації.
Рання реабілітація дітей-інвалідів раннього віку (до 7 років) спрямовується на зменшення або подолання фізичних, психічних розладів та інтелектуальних вад, набуття побутових та соціальних навичок, розвиток здібностей, поступову повну або часткову інтеграцію в суспільство. Досвід  спеціалістів Центру соціальної реабілітації свідчить про те, що рання реабілітація та своєчасна спеціалізована допомога є запорукою успішного розвитку дитини-інваліда.
Рання реабілітація в Центрі забезпечує комплексний підхід до дитини-інваліда. В поєднанні різних видів та форм реабілітації, передбачає залучення до реабілітаційного процесу батьків, а також включає соціальну, психологічну, освітню, консультативну допомогу сім'ям,  соціальний патронат на дому.
Рання реабілітація дітей-інвалідів здійснюється спеціалістами Центру відповідно до їх індивідуальних програм реабілітації і супроводжується медичним і психологічним спостереженням за ними. Педагоги та психолог Центру соціальної реабілітації широко впроваджують досвід відомого італійського  лікаря, педагога, вченої, філософа та  гуманістки Марії Монтессорі, яка відкрила одне з найважливіших відмінностей дитячого світу від дорослого – наявність так званих сенситивних (тобто найбільш сприйнятливих) періодів сприйняття світу. Цих періодів декілька, і в дорослому стані вони вже ніколи не повторюються. Сенситивні періоди розвитку дитини – це ті періоди, коли розвивається певна ділянка мозку і, отже, саме в цей час потрібно створити навколо дитини таке середовище, щоб вона сприяла розвитку навичок, пов'язаних з цією ділянкою. Якщо запізнитися й не скористатися появою у дітей  певних можливостей, то вони можуть втратити інтерес до цього на все життя, або повернути помилки й випадковості цих періодів у найнесподіваніших і неприємних формах уже після шести років.
Саме тому надзвичайно актуальна для роботи є проблема ранньої реабілітації дітей-інвалідів.  Комплекс  реабілітаційних та корекційно-відновлювальних заходів, які здійснюються в Центрі  дозволяють суттєво зменшити чи навіть подолати фізичні та інтелектуальні вади розвитку. Раннє втручання дає високі результати в соціалізації дитини. Як свідчить досвід спеціалістів, за цей короткий період роботи Центру в м.Кіровограді, до 70 відсотків дітей-інвалідів, які почали ранню реабілітацію, мають певні досягнення.
Створення Кіровською районною радою реабілітаційного центру дало змогу охопити дітей-інвалідів раннього віку й в партнерстві разом з батьками  й спеціалістами крок за кроком наближати дітей  до повноцінного життя. До речі, співпраця та участь сім’ї в реабілітаційному процесі – базовий принцип системи.
По-перше, це дає можливість навчити батьків виконувати необхідні реабілітаційні прийоми вдома, по-друге, посилити кваліфікований вплив на дитину та забезпечити її поступове вживання в соціум. Спектр впливу системи раннього втручання дуже широкий і включає не тільки адаптацію та реабілітацію дитини, а й послуги психолога, логопеда, просвіти сім’ї й таке інше.